پخش آهنگ شما
تمامی فعالیت های گلسارموزیک جهت نشر آثار فرهنگی مجاز، زیر نظر ساماندهی اداره ارشاد اسلامی کشور و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد

گلسارموزیک دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

دانلود آهنگ های کردی جدید | دانلود مجموعه آهنگ کردی جدید، گلچین از بهترین خواننده های معروف کردستان و … با کیفیت عالی، بهترین آهنگ کوردی

با گلسارموزیک باشید با ♫ دانلود اهنگ های  کردی جدید گلچین روزانه با صدای خوانندگان معروف کوردستان به همراه پخش آنلاین و بهترین کیفیت ♫

توپ ترین شادترین و باحال ترین مجموعه آهنگه کردستانی ایران قدیمی و جدید

جهت دانلود آهنگ کوردی جدید به پایین همین صفحه موزیک مراجعه کنید

دانلود بهترین ترانه های کردی گلچین شده توسط وبسایت گلسارموزیک

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

« این مجموعه همیشه بروز (آپدیت) میشود پس همیشه این گلچین را دنبال کنید »

لطفا پس از شنیدن این مجموعه از آهنگ های کردی از بهترین خواننده های کردستان نظر خود را در بخش کامنت ها ارسال کنید

Download Collection Kurdi Songs in High Quality 320 On GolsarMusic

آهنگ جدید کردی


تاریخ انتشار 1401.07.10

آهنگ ژینا ناصر رزازی


سینا پرهیز دیوت مال هاوسا

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.06.28

آهنگ دیوت مال هاوسا سینا پرهیز


آرمین برمایه تقاص

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.06.26

آهنگ تقاص آرمین برمایه


پیام عباسی چو شهلایی

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.06.25

آهنگ چو شهلایی پیام عباسی


مسعود بیژندی برگه ی خه م

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.06.20

آهنگ برگه ی خه م مسعود بیژندی


محمد محمدی زهر مار

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.06.15

آهنگ زهر مار محمد محمدی


سامان یاسین نامادری

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.06.09

آهنگ نامادری سامان یاسین


همایون شجریان شیرین سوزه

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.06.01

آهنگ شیرین سوزه همایون شجریان


همایون شجریان مینا

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.06.01

آهنگ مینا همایون شجریان


رامین کرمی قبل تو آرام بیم

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.05.25

آهنگ قبل تو آرام بیم رامین کرمی


یوسف جمالی کلافم

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.05.24

آهنگ کلافم یوسف جمالی


علی احمدیانی آدیداس

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.05.23

آهنگ آدیداس علی احمدیانی


شهاب فالجی عشق آسمانی

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.05.21

آهنگ عشق آسمانی شهاب فالجی


فرشید نادری ساقی

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.04.30

آهنگ ساقی فرشید نادری


امیر رمضانی یاغی

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.04.20

آهنگ یاغی امیر رمضانی


فرشاد امینی اصل هورامی

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.04.18

آهنگ اصل هورامی فرشاد امینی


ناصر رزازی – شام آخر

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.04.04

آهنگ شام آخر ناصر رزازی


امیرحافظ – پایتخت

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.03.26

آهنگ پایتخت امیرحافظ


حمیدرضا بابایی – بخت سیاه

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.03.22

آهنگ بخت سیاه حمیدرضا بابایی


فرهاد جهانگیری – فانوس

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.03.21

آهنگ فانوس فرهاد جهانگیری


رضا کرمی تارا – شرمنده

دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

تاریخ انتشار 1401.02.16

آهنگ شرمنده رضا کرمی تارا


دانلود آهنگ کردی جدید گلچین روزانه

آهنگ کردی جدید

آهنگ های پیشنهادی

توضیحات

آهنگ کردی

آهنگ و موسیقی کردی موسیقی است که ریشه در فرهنگ کردی دارد و به زبان کردی اجرا می شود. بخشی از تاریخ موسیقی ایران را موسیقی نواحی و قومی تشکیل می‌دهد. موسیقی نواحی هر منطقه بیانگر فرهنگ و آداب و رسوم آن منطقه است. این موسیقی از دو قسمت کلاسیک و مدرن تشکیل شده‌‌است که هر کدام انواع و شاخه‌های مخصوص به خود را دارند. موسیقی کردی شیوه های مختلفی مثل بند کردی، بیت، سیاه چمانه، هوره، حیران ، لاووک و چمری دارد. موسیقی کردی یکی از معدود موسیقی‌های ایرانی است که در آن بداهه خوانی و بداهه نوازی رایج است. بداهه‌خوانی یکی از سبک‌های بسیار سنگین در موسیقی کردی است و لازم است هنرمند برای بداهه خوانی در سایر سبک‌ها نیز تبحر کافی داشته باشد. هنرمندان بداهه خوان باید سال‌ها در این زمینه فعالیت کنند و تنها با آشنایی کامل در سایر سبک‌های موسیقی کردی می‌توان بداهه خوانی را انجام داد و علاوه بر آشنایی بر وزن و ریتم موسیقی، از لحاظ درونی نیز استعداد آوازخوانی را داشته باشد تا بتواند در این سبک موفقیت لازم را کسب کند. معروف‌ترین ترانه‌سرا در این زمینه، اسماعیل سردشتی معروف به «پادشاه بند کردی» می‌باشد.

تاریخچه موسیقی کردی

موسیقی کردی ریشه در قرن های گذشته ایران داشته و قدمتی به درازای تاریخ کهن ایران را داراست ، حتی کارشناسان موسیقی جهان اذعان داشته اند محلی را که امروز کردستان شناخته می‌شود، قدیمی‌ترین مهد موسیقی جهان است ، زیرا در دوران هخامنشیان سرودها و ترانه‌هائی به نام ( هوره ) در جنگ‌ها و جشن‌ها در ایران اجرا می‌شده است که خود ریشه در غنا و ریشه عمیق موسیقی کردی در تاریخ کهن ایران دارد. قوم های کرد به عنوان یکی از قدیمی‌ترین اقوام آریایی به علت بهره بردن از فرهنگ غنی ایرانی دارای اصیل‌ترین موسیقی و ملودی‌های جاودان و بزرگ می باشند.

موسیقی کردی در میان مردم کردستان دارای یک پیوند ناگسستنی با زندگی روزمره مردم است، بسیاری از صاحب نظران کرد معتقدند: موسیقی کردی یکی از اصیل‌ترین موسیقی‌های ایرانی است که با گذشت قرن‌ها ویژگی‌های خود را در فولکلور عامه کرد زبان‌های ایرانی حفظ کرده است. پیدایش موسیقی کردی مثل اکثر قومها و ملت‌های دیگر از افسانه‌های کردی شروع شد که در این قسمت، افسانه‌ها در قالب ترانه‌های کردی گفته می‌شوند. این ترانه‌ها در فرهنگ کردی به ترانه‌های دیوانی تقسیم می‌شوند و بیشتر محتوای آنها همان افسانه‌های کردی است، که شکل حماسی دارند.

اولین طلوع هنر کردی از بار ادبی و هنر موسیقی حماسه‌های کردی بودند. مشهورترین کسی که به این نوع موسیقی پرداخت کاویس آغا بود که ترانه‌های وی همان حماسه‌هایی هستند که از گذشتگان بر جای مانده‌ است. در آیین‌های مولودی پیامبر، کردها یک نوع ویژه از موسیقی را اجرا می‌کنند که به آن مولودی می‌گویند. البته مولودی‌خوانی در بیشتر جوامع مسلمان رواج دارد. اولین مولودنامه در وصف و ستایش محمد را ملاباتدی صوفی و عارف مشهور نوشت که بعدها مرسوم شد که در زمان عید مولود از سروده‌های وی در مولودی خوانی استفاده کنند.

سازهای پرکاربرد در موسیقی کردی

سازهای رایج و اصیلی که در موسیقی کردی استفاده می شوند شامل سازهای کوبه ای(مثل دف، دهل، دایره، دوطبله و تاس)، سازهای بادی (مثل شمشال، نی دوزله، سورنا و نرمه نای یا بالابان) و سازهای زهی (مثل تنبور، تار و کمانچه) می باشد. اصیل ترین سازهای استفاده شده در موسیقی کردی سرنا و دهل هستند و بعداً سازهایی که وارد این نوع موسیقی شده اند مانند دف و تنبور دارای اهمیت ویژه ای شده اند. تنبور سازی است که دسته‌ای بلند و کاسه‌ای گلابی شکل دارد و از چوب درخت توت ساخته می‌شود. کاسه آن به دو صورت یک تکه ای (کاسه‌ای) که از قدیم مرسوم بوده و چند تکه‌ای (ترکه‌ای یا چمنی) است که به تقلید از کاسه سه تار در دهه‌های اخیر ساخته شده‌است. دَف نیز یکی از سازهای کوبه‌ای در موسیقی ایرانی است که شامل حلقه‌ای چوبی است که پوسته نازکی بر روی آن کشیده‌اند و با ضربه‌های انگشت آن را می‌نوازند. این ساز از سازهای ضربه ای ایرانی است و شبیه به دایره ولی بزرگ‌تر از آن و با صدای بم‌تر می باشد.

انواع آهنگ کردی

به طور کلی، آهنگ های کردی به دو دسته موسیقی بدون ساز و موسیقی با ساز تقسیم می شود. در موسیقی موسیقی بدون ساز در آهنگ‌های کردی، تنها از شعر و کلام استفاده می‌شود که به صورت مرثیه خوانی اجرا شده و اکثر موضوعات آن، پیرامون مسائل آن دوره است، اما سبک موسیقی با ساز گسترده است و دسته بندی بیشتری نسبت به نوع قبلی دارد که شامل انواع موسیقی بیت، سیاه چمانه، هوره، حیران، لاووک و گورانی می‌باشد. در بین انواع موسیقی‌ها با ساز کردی، سبک بیت که به بالوره نیز معروف است، از مهم‌ترین سبک های آهنگ کردی به شمار می‌آید که بیشتر پیرامون موضوعاتی مانند جنگ، حماسه، ستایش پروردگار و پیامبر سروده می‌شود. پس از سبک بیت، سبک سیاه چمانه، یکی دیگر از انواع آهنگ‌های کردی معروف است که در قالب 2 مصرعی و ده هجایی سروده می‌شود. علاوه بر این موسیقی ها سبک مدرنی از موسیقی کردی هم وجود دارد که می توانید در سایت گلسارموزیک به دانلود آهنگ کردی در شیوه ها و سبک های مختلف بپردازید.

خوانندگان معروف آهنگ های کردی

امروزه آهنگ های کردی جایگاه ویژه ای در آهنگ های ایران و جهان دارد و طرفداران خاص و ویژه خود را دارند. برای شناخت بهتر آهنگ کردی بهتر است با شناخت خوانندگان معروف در این سبک و گوش سپردن به آهنگ آنان دید وسیع تری نسبت به این سبک پیدا کنیم.

1. سید علی اصغر کردستانی

از خوانندگان معروف در این سبک سید علی اصغر کردستانی می باشد.سید علی اصغر کردستانی را می‌توان از برترین خوانندگان کرد در ایران دانست که از افتخارات این قوم بزرگ بوده و لحن و صدای بسیار دلنشینی دارد.

2. محسن لرستانی

از دیگر خوانندگان کرد محسن لرستانی است. وی به عنوان یکی از خوانندگان پاپ کرد شناخته می‌شود که از آهنگ‌های وی می‌توان به زندونی، بی‌کس، بی‌وفایی و قصه بابا اشاره نمود.عباس کمندی نیز یکی از سرایندگان خوش صدا در کردستان است که علاوه بر خوانندگی، در نویسندگی نیز مهارت دارد و معروف‌ترین آهنگ‌های وی را می‌توان به هوهو کاله بی و گولی زرد معرفی نمود.

3. مسلم شیرازی

مسلم شیرازی یکی دیگر از بهترین سرایندگان آهنگ کردی شاد است که اکثر آهنگ‌های وی نشاط آور است و ریتم شادی دارد که می توان با جست و جوی دانلود آهنگ کردی در سایت گلسارموزیک آن ها را دانلود کرد. این خواننده، سراینده آهنگ کردی برای رقص، عروسی‌ها، مجالس و جشن ها می‌باشد که آلبوم‌های متنوعی را ارائه کرده است.

علاوه بر این از دیگر خوانندگان معروف کرد عثمان هورامی، نوید زردی، رسول پور، سجاد شاهمرادی و فرشاد نیک رفتار را می‌توان نام برد.

انواع سبک های آهنگ کردی

آهنگ کردی سبک های متفاوتی دارد.امروزه در دانلود آهنگ کردی به سبک های متفاوتی از قبیل آهنگ های شاد کردی، آهنگ های غمگین کردی و موسیقی سنتی کردی فولکلور برمیخورید. از خوانندگان آهنگ کردی که بیشتر به سبک شاد کار می کنند می توان سجاد شاهمرادی، فرشاد امینی، ناصر رزازی، حمید حمیدی مرجان و بوکانی و لرستانی را نام برد. جوانرودی، محسن شهبازی، میعاد نوری و مرتضی باب نیز از خوانندگان مشهور سبک غمگین کرد می باشند. ناصر رازی، سعید زرگوش و جمال محمودی نیز در سبک سنتی فولکور فعالیت دارند.

رقص آهنگ کردی

رقص کردی به مجموعه‌ای از رقص‌ها گفته می‌شود که بخشی از آیین‌های نمایشی کردها به‌شمار می رود. اکثر رقص‌های کردی به صورت گروهی و به شکل حلقه‌ای ناکامل اجرا می‌شود که از رقصندگان زن و مرد تشکیل شده که پنجه دست‌های خود را به هم گره زده‌اند و از چپ به راست در حال حرکت هستند. اولین نفر سمت راست گروه که با دستمالی که در دست دارد وظیفه هدایت و هماهنگ‌کردن حرکت بقیه رقصندگان را به عهده دارد و سرعت و ریتم و شور رقصندگان بستگی به هدایت او دارد. اولین نفر سمت راست گروه را در زبان بومی سَرچُوپی‌کِش و آخرین نفر گروه را که در منتهی‌الیه سمت چپ حلقه قرار دارد و او نیز مسئولیت مشابهی دارد «بن چوپی» یا «گاوانی» می‌نامند.

نظرات کاربران

نظر شما بعد از رویت و تایید منتشر میشه...

تا الان نظری ارسال نشده، اولین نفر باشید...